Prisniveau / Priser og samlede rejsebudgetter

Hvad koster en rejse til Vietnam fra Danmark? Et samlet feriebudget

Regn på hele rejsen fra Danmark, og hold fly og etablering adskilt fra hverdagens forbrug. Nedenfor får du en gennemskuelig model, som skal erstattes med dine egne tilbud frem for at blive læst som en aktuel pakkerejsepris.

Af Vietnamguidens redaktionUdgivet 5 min. læsetid
Grøntsager og handlende på et marked i Hoi An
Foto: Jean Papillon · Original på Unsplash · Unsplash License · Tilpasset udsnit og WebP.

Prisen på en Vietnam-rejse afhænger især af fly, sæson, boligvalg og antallet af transportetaper. Derfor er ét løst beløb pr. dag utilstrækkeligt, når du vil vide, hvad hele ferien fra Danmark koster. Begynd med den faktiske rute og sammenlignelige tilbud, og læg derefter en hverdagspost og de større oplevelser oveni.

Modellen nedenfor er redaktionel og illustrativ, kontrolleret som beregning 27. oktober 2026. Den er ikke en markedsundersøgelse eller et tilbud, du kan bestille. Alle omregninger bruger planlægningskursen 1 DKK = 4.000 VND, som er en regneantagelse og ikke en aktuel markedskurs. Brug prisniveauets referenceeksempler som baggrund og dine egne datoer som udgangspunkt.

En model for én voksen, som deler dobbeltværelse

Regnestykket forudsætter to voksne, som rejser sammen, og viser hver persons andel. Der er valgt 14 betalte nætter og 14 enheder af madbudget; den præcise kalender med rejsedage kan kræve ekstra måltider eller nætter. International flypris er her alene et valgt budgettal. Det skal erstattes af et aktuelt samlet tilbud med nødvendig bagage.

Post pr. voksenValgt antagelseDKKVND, illustrativt
International flyrejseModelbeløb6.00024.000.000
Overnatning14 × halvdel af et værelse til 700.000 VND1.2254.900.000
Mad og drikke14 × 250.000 VND8753.500.000
Transport i VietnamModelramme5002.000.000
OplevelserModelramme4001.600.000
Forsikring og administrationModelramme8003.200.000
I alt før reserve9.80039.200.000
Valgt reserve1.0004.000.000
Samlet planlægningsramme10.80043.200.000

Beløbene skal læses som et eksempel på en beregningsmetode. Værelsesantagelsen er ikke et løfte om et bestemt hotel, og transport- og oplevelsesrammen siger ikke, at enhver ønsket rute kan gennemføres for beløbet. Shopping, særlige helbredsudgifter, dyre aktiviteter og andre individuelle valg er ikke automatisk dækket af modellen.

Flyet skal købes som et helt produkt

Sammenlign afrejseby, ankomstby, hjemrejse og bagage på samme datoer. En billig udrejse er ikke et samlet returbudget. Vurder også transit, mulige lufthavnsskift og nødvendige hotelnætter. Hvis tilbuddene har forskellig beskyttelse ved forsinkelse, er de heller ikke identiske produkter, selv om de fører til den samme destination.

Se fly fra Danmark. En billet hjem fra en anden vietnamesisk by kan spare en indenrigsrejse tilbage, men det samlede tilbud skal sammenlignes. I modellen ændrer 1.500 DKK ekstra flypris det samlede personbudget med præcis 1.500 DKK; en lav lokal kaffepris kompenserer ikke automatisk for forskellen.

Værelsespris er ikke personpris

For to personer i et dobbeltværelse deles den samlede nattepris ofte i budgettet. En solorejsende i samme værelse har ikke nogen at dele med og skal bruge hele beløbet. I eksemplet bliver 14 nætter à 700.000 VND i alt 9.800.000 VND eller 2.450 DKK for værelset. Den viste halvdel gælder kun, fordi to voksne deler netop den post.

Afklar morgenmad, skatter, service og afbestilling i tilbuddet. Hvis en bolig har køkken, kan den ændre madvalgene, men beregn kun en besparelse, du faktisk vil bruge. Se hotelpriser og overnatningsformer. Ved tidlig eller sen ankomst skal eventuel ekstra adgang til værelse også med.

Ruten kan gøre et billigt land til en dyrere ferie

Mange korte ophold giver flere billetter, transfers og opstartsudgifter. Regn hver etape fra bolig til bolig med bagage. Et lille beløb for en bus eller togbillet er ikke hele udgiften, hvis der også er transport til stationen og videre efter ankomst. Ved fly kan ekstra bagage være en væsentlig forskel mellem priserne.

Vælg en afgrænset rejse på ti dage eller to ugers rundrejse, hvis tiden er kort. Færre geografiske spring kan give mere ophold for pengene. Det er en ruteprioritering, som ikke kræver, at du sænker alle overnatninger og måltider til den laveste standard.

Oplevelser skal have deres egne linjer

En billig hverdag siger ikke noget om prisen på en særlig bådtur, et privat guideforløb eller et større forlystelsesbesøg. Skriv dine vigtigste aktiviteter ind med faktiske tilbud, og undersøg hvad der følger med. En tur med mad og transport skal ikke tælles fuldt både her og i dagens øvrige budget.

Brug oplevelsespriser til at skelne mellem billet, transport og guidning. Hvis den ønskede aktivitet overskrider modelrammen, skal du hæve posten eller prioritere noget andet. En fast sum bliver ikke mere realistisk af, at den står i et pænt regneark.

Forsikring, indrejse og gebyrer før afrejse

Kontroller indrejsegrundlag og eventuelle ansøgningsudgifter for din nationalitet og rejseform. For danske turister kan der være en visumfri mulighed under de gældende betingelser, men den skal passe til dine datoer. Arbejde og længere ophold kræver særskilt afklaring. Se pas og indrejse.

Forsikring skal dække den konkrete rejse og aktiviteterne. Individuel medicinsk rådgivning, medicin og eventuelle nødvendige sundhedsforberedelser skal stå som egne poster efter dine faktiske behov. Glem heller ikke transport i Danmark, kortgebyrer og bagage, hvis de ikke allerede er indregnet. En reserve bør være tilgængelig uden at blive regnet som et planlagt restaurantforbrug.

Datoer og valuta kan ændre det samme rejseønske

Sammenlign gerne to afrejseperioder med den samme rute og boligtype, hvis kalenderen er fleksibel. Undersøg ferieperioder og lokale helligdage for det konkrete år. En billigere flydato kan miste fordelen, hvis overnatningerne samtidig bliver væsentligt dyrere. Brug sæson og priser, og vurder hele rejsen i begge perioder i stedet for at sammenligne én tilfældig flybillet.

Omregning til danske kroner er også en variabel. Modelkursen bruges kun for at gøre regnestykket læsbart; det beløb, banken trækker, afhænger af den anvendte kurs og kortets tillæg. Et tilbud i VND bør derfor gemmes i den oprindelige valuta sammen med sin dato. Se dong og danske kroner for omregningen.

Hold desuden betalingstidspunkt og forbrug adskilt. Et hotel, som allerede er betalt fra Danmark, er stadig en del af feriens samlede pris, selv om du ikke betaler igen under opholdet. Omvendt er en reservation uden betaling endnu ikke en kontoudgift, men beløbet skal være til rådighed senere. Det samlede budget og din betalingskalender beskriver to forskellige nyttige sider af den samme rejse.

Tilpas eksemplet med tre enkle ændringer

Erstat først flybeløbet med et samlet tilbud. Erstat derefter alle overnatninger med den pris og personfordeling, du faktisk vil bestille. Læg til sidst transport og de vigtigste oplevelser ind hver for sig. Først herefter bør du justere mad og øvrigt hverdagsforbrug gennem dagsbudgettet.

Gem dato og betingelser sammen med priserne. Et tilbud kan ændre sig, og en billig ikke-refunderbar pris kan have en anden værdi end et fleksibelt produkt. Med et gennemskueligt budget kan du vælge, hvor pengene giver mest ferie, uden at forveksle valgte modeltal med priser, som markedet har lovet dig.

Ansvarlig redaktør: Terje Moy. Læs om vores redaktionelle arbejde. Har du fundet en fejl? Skriv til redaktionen.

Gå videre herfra

Guider til din næste beslutning

Samtykke er frivilligt. Hjemmesiden fungerer også uden statistik. Dit valg huskes i op til seks måneder.

Lagring til samtykke er nødvendig. Gemte guider og pakkeliste gemmes kun lokalt, når du bruger funktionerne. Læs mere.